ژن چند قلو زایی در گوسفند افشار در زنجان تثبیت شد

ژن چند قلو زایی در گوسفند افشار در زنجان تثبیت شد

نخستین بار در کشور /

ژن چند قلو زایی در گوسفند افشار در زنجان تثبیت شد

شناسهٔ خبر: ۱۳۳۶۴۵۱ –

زنجان – خبرگزاری مهر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه برای اولین بار در کشور ژن چند قلو زایی درگوسفند افشار در این استان تثبیت شد، گفت: با تحقیقات انجام شده و تکیه بر دانش فوق متوسط تعداد بره زایی به ۳٫۲ بره در هر زایمان رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا نهاوندی‌پور ظهر چهارشنبه در همایش تجلیل از کشاورزان نمونه استان زنجان افزود: ثبت ژن چندقلوزایی در گوسفند افشار در استان و همچنین مقاوم‌سازی جوجه‌های گوشتی به شرایط سردتر از حالت دمایی نرمال، از جمله طرح‌های تحقیقاتی بسیار مهمی است که با آغاز عملیاتی شدن آنها، تحول بزرگی در صنعت دام و طیور استان رخ خواهد داد.

 وی با بیان اینکه در سال گذشته، تولید محصولات کشاورزی از ۲ میلیون تن فراتر رفته و به ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تن رسیده است ادامه داد: از این میزان، ۳۰۰ هزار تن مازاد بر نیاز استان بوده است.

 رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان ادامه داد: مهار آب‌های سطحی و احداث ۱۰۰ بند در ۱۰۰ روستای استان با هدف استفاده از آب‌های سطحی در مناطقی که دچار کمبود آب است همچنین احداث بندهای آبخیزداری با هدف تغذیه سفره‌های زیرزمینی، از اوایل شهریورماه امسال آغاز خواهد شد.

 وی به شروع توسعه باغات در اراضی شیب‌دار در ۱۵ روستای شهرستان طارم به مساحت ۵ هزار هکتار اشاره کرد و گفت: هدف‌گذاری برای این منظور در سال‌جاری ۲۰ هزار هکتار است که در حال حاضر ۱۰ هزار هکتار در شهرستان طارم به توسعه باغات زیتون اختصاص داده شده است.

نهاوندی‌پور به جمع‌آوری اطلاعات ۸۸ هزار بهره‌بردار در استان در راستای تکمیل شناسنامه کشاورزی (پایگاه اطلاعات کشاورزی) اشاره کرد و افزود: در سال‌جاری با جدیت بیشتری جمع‌آوری اطلاعات برای این سامانه را انجام خواهیم داد و اطلاعات آن به روزرسانی خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی به‌عنوان اولویت سال‌جاری، گفت: در آبیاری تحت فشار در استان، نهضتی برپا خواهد شد.

http://www.mehrnews.com/news/1336451/%DA%98%D9%86-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D9%82%D9%84%D9%88-%D8%B2%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%D9%88%D8%B3%D9%81%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%AB%D8%A8%DB%8C%D8%AA-%D8%B4%D8%AF


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.